Jednakże, wedle nich, nadchodzi Wielkie Rozczarowanie. Niewielu skorzystało na utworzeniu się w ostatnich latach bańki spekulacyjnej na ryzykownych aktywach. Tymczasem nadchodzi recesja, która wywoła Wielki Krach.

Po drugie, inwestorzy coraz częściej obawiają się nadchodzącego kryzysu, ze względu na planowane podwyżki stóp procentowych. W końcu, po trzecie, obecnie trudno ocenić, jak rozwinie się sytuacja w Ukrainie. Wojna trwa nadal i wnosi na rynki finansowe dużo niepewności. A w okresach podwyższonej zmienności złoto przyciąga inwestorów, co szczególnie jest widoczne na rynku złota fizycznego, gdzie w obliczu wojennego strachu kupowane są złote sztabki i monety. Nowe inicjatywy światowych banków centralnych oraz rządów dotyczące wsparcia rynku oraz gospodarek zostały pomyślnie zrealizowane w 2021 roku, w efekcie czego cena złota spadała.

Hamująca inflacja poprawia nastroje

To z kolei było sprowokowane przez najwyższy od 1981 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej w USA (8,6 proc.). Nikt już nie ma wątpliwości, że Rezerwa Federalna na kolejnych posiedzeniach będzie agresywnie podnosić stopy procentowe w celu zdecydowanego zwalczania rosnących cen. Na przykład bank amerykański JPMorgan zarobił w tym roku około $1 miliarda na handlu metalami szlachetnymi (przede wszystkim złotem).

Citibank spodziewa się jednak, że w ciągu kolejnych 6-12 miesięcy kurs spadnie do 1900 dolarów, a w długim okresie utrzyma poziom 1760 dolarów. Niektórzy analitycy techniczni zapowiadali na drugą połowę czerwca ruch w górę do poziomu 1900 dolarów za uncję. Podkreślali xauusd this week jednak, że zagrożeniem dla notowań “żółtego metalu” mogą być decyzje Fed. Amerykański bank centralny w zeszłym tygodniu rzeczywiście zaostrzył politykę monetarną, podnosząc stopy procentowe o 75 punktów bazowych, co było największym jednorazowym ruchem od 1994 roku.

Recesja w gospodarce światowej: co z gospodarką w Polsce?

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wzrost popularności metalu szlachetnego jako instrumentu hedgingowania, co doprowadziło do wzrostu jego ceny. Jak wspomnieliśmy wyżej, cena złota złomowanego zależy od próby. Poniżej zaprezentujemy uśredniony cennik metalu próby 333, 375, 417 oraz 500. Są to produkty nieco gorszej jakości, a niska zawartość stopu złota wpływa na zmniejszenie ceny.

Rozbieżności cenowe pomiędzy skupami często dochodzą do 25 %. Jest to duża różnica, biorąc pod uwagę cenę za gram sprzedawanego metalu szlachetnego. Dotyczy to nie tylko wykup na twitterze boli tesla trendów światowych, ale również stawek oferowanych przez lokalne skupy. Dlatego chcąc dokonać atrakcyjnej sprzedaży warto stale analizować aktualny kurs złota w złomie.

ceny złota 2022

Możliwy jest tylko dalszy wzrost inflacji lub walka z nią poprzez podnoszenie stóp procentowych, co prowadzić będzie do osłabienia koniunktury. Jak na razie banki centralne, w tym amerykańska Rezerwa Federalna i nasz NBP, podejmują mocno spóźnioną walkę z inflacją. Wyższe stopy procentowe mogą być niekorzystne dla złota, ponieważ inwestorzy mają tendencję do przesuwania swoich pieniędzy z zasobów złota do aktywów, które przynoszą odsetki. Najwyższy od 31 lat wskaźnik inflacji CPI w USA w październiku, wynoszący 6,2%, dodatkowo wsparł złoto jako zabezpieczenie przed inflacją.

Wyniki finansowe Grupy LUG za II kwartał 2022 roku – czat z prezesem zarządu, Ryszardem…

Do 2,9 proc., dodając, że dla wielu krajów recesja będzie trudna do uniknięcia. W dłuższej perspektywie będzie to korzystne dla złota, ponieważ w takim środowisku prawdopodobnie zacznie ono pełnić rolę magazynu wartości. Niektórzy ekonomiści kreślą jednak lepsze scenariusze. – Dobrą wiadomością dla złota jest to, że wiele zacieśnień monetarnych jest już wycenionych, co jest głównym argumentem przeciwko niedźwiedziom. Zwiększone ryzyko recesji sprawi, że inwestorzy będą poszukiwać bezpiecznych przystani.

ceny złota 2022

Cena złota w Wielkiej Brytanii waha się codziennie, zgodnie z kursem funta brytyjskiego i euro – nazywa się to “ceną spot” złota. Jak zauważa analityk Goldenmark, recesja już jest. Amerykańska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 1,6 proc. To więcej niż wcześniejsze szacunki zakładające spadek o 1,5 proc.

Chcąc dokonać atrakcyjnej sprzedaży warto też porównać stawki kilku lokalnych skupów. Cena złomu złota pomiędzy skupami zlokalizowanymi w tym samym mieście może się znacząco różnić. Dlatego przed sprzedażą warto dokonać porównania i wybrać najatrakcyjniejszą opcję. Wysokie ceny nie odstraszyły klientów (strach budziła w nich wojna), co przełożyło się na dobre wyniki dealerów. W opublikowanym 16 maja raporcie za pierwszy kwartał, Mennica Skarbowa pochwaliła się przychodami rzędu 370 mln zł (+84% r/r) oraz zyskiem netto na poziomie 15,8 mln zł (+249% r/r).

Złoto może osiągnąć historyczne maksima w przeciągu roku, uważają analitycy MUFG

Wszystko to zawarte w 13 wykresach, które dla „Parkietu” przygotowali ekonomiści, analitycy i zarządzający aktywami. Tym bardziej że wiele innych klas aktywów w ostatnich latach dynamicznie drożało, co zwiększa szanse złota na dogonienie czołówki jeszcze w tym roku. Kontraktom na złoto udało się powrócić ponad poziom 1950 USD za uncję, a na rynku ranking brokerów forex tym na nowo zaczęły pojawiać się pytania o dotarcie notowań do 2000 USD za uncję. W dłuższej perspektywie Puppendahl jest jeszcze bardziej stanowczy w stosunku do srebrnego metalu, spodziewając się, że w końcu zobaczy trzycyfrowe ceny. „Nie trzeba wiele, aby zainicjować gwałtowny ruch w srebrze, ponieważ jest to dość mały rynek” – powiedział.

Gdzie trzymać sztabki złota?

Skrytka bankowa to chyba najpopularniejszy sposób przechowywania złota. Banki oferują swoim klientom skrytki (czasami równie kasety bankowe) nazywane również depozytowymi, w których można przechowywać swoje wartościowe przedmioty.

Motywacją numer jeden do takiego działania ma być oczywiście okiełznanie inflacji (8,3% w kwietniu), znajdującej się na najwyższych poziomach od lat 80. Jest zdecydowanie spokojniej niż w marcu, kiedy szczególnie gorąco było w pierwszym tygodniu. Następnie sytuacja się wyklarowała i obecnie jesteśmy na poziomach sprzedażowych z dobrego miesiąca 2021 r. Zainteresowanie klientów wciąż jest duże, ale nie ma kolejek ani paniki. W dużej mierze wróciliśmy więc do średniej z ubiegłego roku.

Złoty Kanadyjski Liść Klonu – 1 oz złota

Czwartkowe notowania na rynku warszawskim zostały podporządkowane kondycji giełd bazowych i danym makro z USA. Biorąc te analogie za dobrą monetę, można spekulować, że szczyt tempa inflacji w USA wypadnie za siedem miesięcy albo za miesiąc. W lipcu polskie indeksy poprawiały notowania, jednak odstawały np. Są jednak spółki, które mogą błyszczeć na tle reszty.

Z drugiej jednak strony, w niespokojnych czasach złoto jest świetną „bezpieczną przystanią”, którą wybierać będzie na pewno wiele osób. Skąd się bierze cena złota, która płacimy za monety czy sztabki? Przede wszystkim jest ona uzależniona od aktualnych notowań na giełdzie. Co przy tym bardzo ważne, koszt uncji żółtego metalu określany jest w dolarach amerykańskich. Z polskiego punktu widzenia ma to duże znaczenie, gdyż ostateczna cena wynika także ze stosunku PLN do USD. Nikogo nie powinno więc dziwić, żecena sztabki złotaw skupie czy u dilera zmienia się praktycznie codziennie.

Jednak ich wartość zależy od większej ilości czynników, nie tylko kursu metalu. Istnieje wiele zmiennych, które wpływają na ceny złota. Dlatego złote sztabki i monety mają różne ceny — zależą one od czystości i wagi metalu szlachetnego. Wedle analityków do 2050 roku jego wartość może sięgnąć nawet USD za uncję.

Stoi również na stanowisku, że nie jest przesadą przewidywanie, że złoto dotknie i może przekroczyć 1900 USD w tym lub w przyszłym roku. W każdej innej walucie złoto jest już na nowych szczytach. Goldman Sachs prognozuje, że do końca roku cena złota osiągnie dolarów za uncję, o ile utrzyma się wysoka inflacja, a gospodarka nadal będzie słabnąć. Najnowsze dane nie wskazują, by bieżące trendy miały się odwrócić. Inwestorzy detaliczni są teraz wyjątkowo byczo nastawieni do złota. Wydają się dochodzić do wniosku, że kruszec może służyć jako przechowalnia wartości w czasach zawirowań na rynku lub rosnącej inflacji.